- Akce
- Stavební technika
- EGO
- AKU foukače a fukary
- AKU malé ruční nůžky
- AKU nůžky na živý plot
- AKU řetězové pily
- AKU sněhové frézy
- AKU travní sekačky
- AKU travní vyžínače a křovinořezy
- AKU víceúčelový stroj Multi-Tool
- AKU zahradní traktory
- Baterie a nabíječky
- Lifestyle - životní styl
- Lifestyle příslušenství
- Profesionální řada EGO Professional-X
- Příslušenství k AKU řetězovým pilám
- Příslušenství k AKU sekačkám
- Příslušenství k AKU sněhovým frézám
- Příslušenství k AKU vyžínačům
- Příslušenství k AKU zahradním traktorům
- Příslušenství k AKU zahradnímu rideru
- Příslušenství k nabíječkám
- Příslušenství k víceúčelovému stroji Multi-Tool
- Příslušenství pro AKU malé ruční nůžky
- Husqvarna
- SECO traktory,mulčery
- VARI
- Čerpadla na vodu
- Půdní vrtáky
- Reklamní předměty
- VARI powered by EGO
- Travní sekačky
- Travní traktory
- VARI GLOBAL
- Pohonné jednotky
- Přímo připojitelné stroje
- Bubnové sekačky
- MaX
- Štípače dřeva
- RAPTOR Hydro
- DSK-316
- Pro majitele TERRA - VARI
- Mulčovače, vyžínače
- Pily na dřevo
- Křovinořezy
- Zametací kartáče
- Tlakové myčky
- Honda
- AKU stroje
- Akumulátorové pohonné jednotky
- Elektrocentrály
- Chemické čerpadlo
- Kalová čerpadla
- Kapotované odhlučněné elektrocentrály
- Kolové sněhové frézy
- Křovinořezy
- Křovinořezy a vyžínače
- Lehké kufříkové elektrocentrály
- Mini 4-takty
- Motorové nůžky na živý plot
- Motorový fukar
- Pásové sněhové frézy
- Pásové transportéry
- Profi řada GX
- Profi řada GXV
- Příslušenství a spotřební materiál
- Příslušenství a spotřební materiál - zahrada
- Rámové elektrocentrály se svářečkou
- Rámové jednofázové elektrocentrály
- Robotické sekačky
- Rotavátory
- Sekačky De Luxe - řada HRX
- Sekačky na vysokou trávu - řada UM
- Sekačky Profi - řady HRD, HRH
- Sekačky základní - řady HRG
- Sekačky základní - řady HRG, HRN
- Semiprofi řada GP
- Sněhové frézy
- Standardní univerzální čerpadla
- Štěpkovače
- Třífázové elektrocentrály
- Versatool
- Vodní miničerpadla
- Vysokotlaká vodní čerpadla Honda
- Travní sekačky
Naše doporučení
Jak vybrat správnou sekačku
Nabídka těchto pomocníků je velmi rozmanitá. Občas se ale najde i takový případ, že si zahrádkář nevybere správný stroj a pak je buď nespokojen s výkony sekačky, nebo ji má vlivem nešetrného používání stále v servisu.
V tomto článku bych všem zahrádkářům rád poradil, jak správně vybrat, abyste byli se strojem co nejvíce spokojeni a sloužil vám bezproblémově po celou řadu let.
Rada první: Nakupujte u odborníků
Pokud jste se rozhodli koupit si rotační sekačku, důkladně zvažte, kde tak učiníte. Ze zcela praktických důvodů vám radím pořizovat si zahradní techniku ve specializovaných obchodech, v nichž pracují vyškolení odborníci, kteří vám rádi a velmi ochotně poradí při výběru správného stroje. Hypermarketům je lepší se vyhnout.
Prodejce by měl mít povinnost seznámit důkladně kupujícího jak s obsluhou sekačky i motoru, tak s bezpečností práce při manipulaci s palivem a mazacími prostředky. Nesprávnou manipulací můžete totiž své peněžence značně uškodit.
Rada druhá: Pečlivě vyplněné dokumenty o koupi
Při koupi dbejte na to, abyste měli od prodávajícího řádně vyplněné doklady o koupi a záruce na pořízený výrobek. Jedině s řádně vyplněnými doklady lze bez sebemenších problémů uspět při reklamaci.
Dbejte na to, že na záruční opravy se nevztahuje například poškození vzniklé nárazem nože na nepoddajný předmět, jako je pařez či kámen (většinou dojde k vážnému poškození motoru – k ohnutí klikové hřídele), či na zničení stroje použitím nesprávným benzinem či oleji.
Rada třetí: Výběr sekačky začíná volbou správného typu jejího šasi (těla)
Pokud vybíráte sekačku na plochu větší než tisíc metrů čtverečních, musíte mít na paměti, že skelet sekačky bude zatěžován intenzivně a často. Při koupi narazíme na tři druhy šasi:
- plastové – z ABS (volte pouze u značkových dekaček);
- plechové – z ocelového plechu;
- slitiny hliníku – velmi kvalitní a lehké.
Platové šasi nevydrží takovou zátěž jako plechové či hliníkové, při velkém zatížení se kroutí, čímž je porušena stabilita stroje, navíc dochází k vymačkání různých pouzder, což znamená, že za pár let bude na sekačce řada nežádoucích a nepříjemných vůlí.
Při výběru sekačky zároveň dbejte na to, aby měla kolečka uložená na kuličkových ložiscích. Kola na kuličkových ložiscích podstatně zlehčují manipulaci se strojem. Kolečka na kluzných ložiscích se vyplatí mít jen na sekačce bez pojezdu, která je lehčí.
Rada čtvrtá: ... a pokračuje volbou správného benzinového motoru
Motor je srdcem pohonné síly, pohání jak sekací nůž, tak i pojezd. Typů motorových jednotek pro tyto zahradní sekačky je nespočet, mojí radou je vybírat od renomovaných výrobců. Čtyřtaktní motory vyrábí hned dvě firmy: japonská Honda, američtí zástupci Briggs and Stratton. Výhodou těchto motorů je klidný chod a vysoká ekologičnost, malá spotřeba paliva a u jednodušších modifikací jednoduchá údržba.
Nevýhodou některých motorů s jednoduchou konstrukcí je nemožnost práce ve svazích (mazání je rozstřikem, prací ve svazích by došlo k přelití oleje v motoru a následnému poškození) a celkově pak dražší náhradní díly.
Tito výrobci nabízejí tři typy konstrukce:
- s rozvodem SV – postranními ventily v bloku motoru, nevýhodou je nižší komprese a malá účinnost;
- s rozvodem OHV – vačkový hřídel je v bloku motoru, ale ventily jsou umístěny v hlavě válce motoru, hlavní výhodou je nižší spotřeba v porovnání s motory typu SV;
- s rozvodem OHC – vačkový hřídel i ventily jsou v hlavě válce, takové motory mají velmi vysokou mechanickou účinnost a velmi vysoký kroutící moment, celkově zde figuruje hlavně HONDA se svými úspěšnými ležatými motory pro zahradní techniku.
Jak poznáte, o který rozvod v motoru se jedná? Motory s rozvodem SV mají na hlavě válce chladicí žebra. Motory s rozvody OHV či OHC mají místo chladicích žeber mohutný kryt hlavy válce, kde je vyraženo, o jaký typ rozvodového ústrojí se jedná.
Rada pátá: Pojezd sekačky
Pojezd sekačky je velkým ulehčením práce pro ty, kteří mají velkou zahradu a sekačku nechtějí tlačit ručně. Sekačku s pojezdem bych nejraději doporučil všem, investice oproti sekačce bez pojezdu není natolik rozdílná, navíc se jedná o opravdu komfortní a nezanedbatelný prvek.
Pojezd je u těchto sekaček řešen následovně: na unašeči klikové hřídele, který spojuje motor s pracovním nožem, je nasazen řemen. Ten dále pohání malou šnekovou převodovku v zádi stroje. Samozřejmě že na našem trhu se najdou takové deriváty, jež mají pohon předních kol (některé typy sekaček od amerického MTD). Takovým sekačkám je lepší se raději vyhnout, protože když sekáte větší trávu či máte plný sběrací koš, dojde k tomu, že předek sekačky se nadzvedne a pohon kol v této chvíli ztrácí svojí smysluplnou účinnost.
Existuje řada výrobců, kteří nabízejí stroje přímo s třírychlostním pojezdem. Záleží jen na vás, zda-li se rozhodnete si takto komfortní stroj pořídit. Cena takových sekaček se pohybuje okolo jednadvaceti tisíců korun. Při nákupu stroje se přesvědčte, je-li řemen pojezdu a převodovka řádně zakrytována, při sečení vyšší trávy může docházet k namotávání trávy na pohyblivé části, a tím k velké obtížnosti údržby. Samotnou kapitolou by mohly být sekačky vybavené elektrickým startérem – takový stroj se vyplatí těm, kdo sekačku využijí denně.